Kapat

1.400 ATM Hacklendi!

Anasayfa Güvenlik 1.400 ATM Hacklendi!

Japonya’da özel bir eylem planı yapan hackerlar 2 saat içerisinde ülkedeki 1400 ATM’yi ele geçirdi.

Japonya’da 15 Mayıs tarihinde oldukça hareketli bir gün yaşandı. Sanal ortam üzerinden anlaşma sağlayan ve özel bir ekip kuran hackerlar Tokyo’da 1400 ATM’yi kullanılamaz hale getirdi. Bu doğrultuda yapılan tahminlerde 100 civarında kişinin etkileşim içerisine girerek koordineli bir şekilde çalıştığı ve 1400 ATM üzerinden hırsızlık olayını gerçekleştirildiği belirtilirken yapılan hırsızlık olaylarının çok sayıda ATM üzerinden yapılması ve saldırganların arkalarında iz bırakmaması olayın araştırılmasını da önlüyor.

1-400-atm-hacklendi

1600 Kredi Kart Bilgisi Alındı

İnternet üzerinden elde edilen kredi kart bilgileri aracılığıyla yapılan bu hırsızlık ile birlikte kartların her birinden maksimum limitlerde ödemelerin alındığı görüldü. Japonya’da bankacılık mevzuatları dahilde her bir kartın günlük 100 bin Yen çekimi yapabilmesi mümkün olurken ele geçirilen 1600 karttan her biriyle 100 bin Yen çekiminin yapıldığı belirtildi.

INTERPOL Devrede

Japonya yönetimi tarafından alınan karar ile birlikte bu olayın ortaya çıkarılması ve suçluların yakalanması amacıyla INTERPOL ile iş birliğine gidildiği açıklandı. Hackerların bilgileri nasıl ele geçirdiği, nasıl bir araya geldiği ve ATM’ler üzerinden gerçekleştirilen saldırıyı nasıl yaptığı bilinmezken konuyla ilgili araştırmalar ülkede devam ettiriliyor. Dünya genelinde en kapsamlı hırsızlık olaylarından birisi yaşanırken, oldukça yüklü miktarda bir gelirin elde edildiği tahmin ediliyor.

0 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Apple Music Spotify Mücadelesinde Kim Önde?

Apple tarafından kullanıma sunulan Apple Music servisinin bu alanda hizmet veren diğer bir uygulama Spotify'e karşı ciddi bir üstünlük kurduğu...

Kapat