Kapat

74 Ülkeyi Etkisi Altına alan Siber Saldırı Gerçekleştirildi

Anasayfa Güvenlik 74 Ülkeyi Etkisi Altına alan Siber Saldırı Gerçekleştirildi

Sabah saatlerinde başlayan siber saldırıda 74 ülkeye yayılan ve Türkiyeyide etkisi altına alan zararlı yazılım olan WanaCryt0r 2.0 adındaki virüsten Türkiye de etkilendi. BTK Başkanı Ömer Fatih SAYAN‘ın konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada :

“Dünya genelinde bir hareketlilik var, saldırıdan en çok etkilenen ülke İngiltere oldu. Zararlı yazılım bulaşması ve ciddi yayılması söz konusu. USOM, kriz koordinasyon merkezinde nöbetine kesintisiz devam ediyor.” şeklinde belirtti.

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise “Dünya genelinde Phishing e-postaları ile bulaştırılan Wannacry Ransomware, SMB zafiyetinden faydalanıp iç ağda yayılabiliyor. Güncel olmayan sistemlerde Microsoft dosya paylaşım servisi SMB için MS17-010 güncellemesi gerekiyor. USOM tarafından SMB zafiyetiyle ilgili yayınlanan 21 Mart tarihli bildirimin incelenmesi tavsiye olunur, ‘https://www.usom.gov.tr/tehdit/177.html’. USOM zararlı bağlantılar listesini güvenlik cihazlarında tanımlamanız önemle tavsiye olunur. Antivirüslerin güncellenmesi ve merak uyandıran Phising emaillerine yönelik kullanıcıların dikkatli olması önemle tavsiye olunur. Fidye yazılımının bağlantı kurmaya çalıştığı yurt dışı adresler USOM tarafından da altyapı seviyesinde engellenmektedir.” şeklinde belirtildi

USOM oluşturduğu kriz masasında gerekli önlemlerin alındığını ve çalışmalarının aralıksız bir şekilde devam ettiğini belirtti.

WanaCrypt0r 2.0 virüsünün bir fidye yazılımının yayılmasından kaynaklandığı belirtildi.

Zararlı yazılımın ABD Ulusal Güvenlik şirketi NSA tarafından geliştirilen bir sistem açığından kaynaklandığı ve fidye yazılımı olduğu bilgisi var. Virüs sisteme sızdıktan sonra sistemdeki tüm verileri şifreleyerek, güvenlik anahtarlarının sunucudan silineceği bilgisini kullanıcıya süre tanıyarak bildiriyor. WanaCrypt0r yazılımı 300 dolar karşılığında Bitcoin talep ediyor.

İspanyada büyük şirketlerin ve İngilterenin alarmda olduğu bildirildi.

İngilterenin Ulusal sağlık sistemi veritabanına yapılan saldırıda Başkent Londrada bulunan bazı bilgelerde siber saldırı nedeniyle sağlık kuruluşlarının veritabanına erişimlerinin olmadığı bildiriliyor.Ayrıca İspandaki bazı büyük şirketlerinde saldırıdan etkilendiği ve Ulusal İstihbarat Merkezinin (CNI) saldırıyı doğruladığı ve saldırıda başta telekominikasyon şirketi olan Telefonica olmak üzere Gas Natural, BBVA ve Elektrik şirketi IBEDROLA da hedef alındığı bildirildi.

1 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Snapchat Ceosu Evan Spiegel Sessizliğini Bozdu

Snapchat Ceosu  Evan Spiegel Sessizliğini Bozdu ! Bildiğiniz üzere 2013 yılında Facebook'un Snapchat'ı 3.9 milyar dolara satın almak istemiş ancak başarısız...

Kapat