Kapat

FBI Apple’a şifreyi nasıl kırdığını söylemeyecek

Anasayfa Güvenlik FBI Apple’a şifreyi nasıl kırdığını söylemeyecek

FBI, Aralık 2015’te ABD’de terör saldırısı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone’un şifresinin nasıl kırıldığını açıklamayacak.

Apple, FBI’ya iPhone’un hack’lenmesi konusunda yardım etmeyi reddetmişti. FBI’dan yapılan açıklamada, kurumun telefona giriş yöntemini satın aldığı, ancak bunun “yöntemin nasıl çalıştığı veşifreyi kırmak için yararlanılan iPhone’daki yazılım açığının yapısı ile kapsamına dair teknik detayları kapsamadığı” belirtildi.

YETERLİ BİLGİ OLMADAN AÇIKLIK GİDERİLEMEZ

Kurumun bilgi ve teknoloji biriminden yetkili Amy Hess, “Bu süreç, zorunlu olarak açıkla ilgili önemli ölçüde teknik bilgi gerektiriyor. Açığın yapısı ve boyutu hakkında yeterli bilgi olmadan açık giderilemez” dedi.

1 MİLYON DOLARDAN FAZLA ÖDEME YAPTILAR

FBI Direktörü James Comey, geçen hafta şifrenin kırılması için kurumun 1 milyon dolardan fazla ödeme yaptığını ve şifreyi nasıl kırdıklarının detaylarını Apple ile paylaşma konusunda henüz bir karara varmadıklarını açıklamıştı.

APPLE’IN YARDIMI OLMADAN KIRDILAR

FBI, Şubat ayında teknoloji şirketi Apple’dan söz konusu iPhone’un şifresinin kırılmasıyla ilgili yardım talep etmiş, Apple bu eylemin dünya genelindeki bütün iPhone telefonları ve kullanıcıları için gizlilik haklarının ihlali anlamına geleceği gerekçesiyle bu talebi reddetmişti. FBI, mart ayı sonunda söz konusu Iphone’un şifresinin Apple’ın yardımı olmadan kırıldığını duyurmuştu.

Kaynak

0 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Atlanamayan reklam kabusu

Sosyal paylaşım sitesi YouTube, kullanıcı açısından birisi kötü sayılabilecek iki yeniliğini ortaya çıkardı. YouTube'un 'atlanamayan reklam' (Bumper ads) adını verdiği...

Kapat