Kapat

Finlandiyalı genç 10 bin doları kaptı

Anasayfa İnternet Finlandiyalı genç 10 bin doları kaptı

Instagram’ın açığını bulan 10 yaşındaki Finlandiyalı genç 10 bin doları kaptı.

Mashable’da yayınlanan bir habere göre 10 yaşındaki Finlandiyalı bir çocuk, Instagram’ın çok büyük bir açığını keşfetti. Şirket çocuğun ailesine 10 bin dolar verdi.

Çok küçük bir ihtimal de olsa Instagram hesaplarınızdaki yorumlarınız değiştirilmiş ya da silinmiş olabilir. Eski yazdığınız yorumlar hala yazdığınız gibi mi ya da hala duruyorlar mı diye bir bakın isterseniz.

Ailesi gerçek adını vermek istemediği için haberde ismi Jani olarak geçen genç isterse Justin Bieber‘ın bile yorumlarını silebileceğini belirtti.

Jani’nin babasının Finlandiya gazetesi Iltalehti‘ye söylediğine göre Jani ve ikiz kardeşi daha önce de bazı websitelerinde güvenlik açıkları bulmuşlardı fakat hiçbiri böyle bir ödemeye sebep olacak önemde açıklar değildi.

Jani’nin ailesine verilen ödül Facebook’un bug bounty program‘ı adını verdiği bir uygulamanın ürünü. Facebook ürünlerinde bu tarz hatalar ve açıklar yakalayanları ödüllendiriyor. Benzer bir program Google’da da var.

1345557366593

Mashable’nin bildirdiğine göre Facebook sadece 2015’te 13 bin rapor aldı, bunlardan 526 tanesi değerlendirilmeye alındı. Facebook sistemdeki hata ve açıkların düzeltilmesi için 2015’te araştırmacılara da yaklaşık 1 milyon dolar ayırdı ve her değerlendirilen hataları gönderenlere kişi başı 1.780 dolar ödedi.

Kodlama öğrenmek şart… ya da kodlama bilen arkadaşlarınızla Facebook, Instagram ve Whatsapp‘ın açıklarını ve hatalarını bulmaya çalışabilirsiniz.

Kaynak

0 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Chrome Internet Explorer’ı Kenara İtti

Net Market Share tarafından yapılan son araştırmada Nisan ayı itibariyle Google Chrome’un tüm bilgisayar tarayıcıları arasında liderleri yükseldiği görüldü. Net...

Kapat