Kapat

Giyilebilir Cihazlarla Panik Atak Kontrolü Olacak!

Anasayfa Giyilebilir Teknoloji Giyilebilir Cihazlarla Panik Atak Kontrolü Olacak!

Xerox PARC tarafından yapılan açıklama ile sağlık konusunda devrim yaratacak yeni bir proje üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

Panik atak hastalığı bulunan kişilerin panik belirtilerinin tespit edilmesi ve bu konuda kişilerin uyarılması amacıyla başlatılan çalışmalarda sonuçlar oldukça tatmin edici olurken Xerox PARC tarafından geliştirilecek akıllı cihaz sayesinde pek çok sağlık sorununun önceden tespit edilip önlem alınması amaçlanıyor.

Xerox PARC tarafından üretimi yapılacak giyilebilir akıllı cihaz mobil uygulamalar aracılığıyla çalışırken kişilerin sürekli kontrolü sağlanacak. Panik atak gibi rahatsızlıklara karşı özel bir yazılımın kullanılacağı sistem kişilerdeki hareketleri takip ederek herhangi bir belirtinin olup olmadığını sürekli kontrol edecek. Cihazda takip işlemleri kayıt altına alınması beklenirken özellikle kalp ritmi, nabız, terleme ya da solunum gibi kontrolleri yapacak uygulama bu sayede kişinin kriz geçirip geçirmeyeceğine de ön görüde bulunacak.

Panik atak gibi rahatsızlıkların pek çok belirtisi olması ve özellikle kalp ritminin artış göstermesi gibi belli başlı belirtilerinin bulunması cihaz tarafından rahatsızlığın tespit edilmesi konusunda kolaylık sağlarken yapılan testlerde de bu konuda oldukça başarılı olduğu görüldü.

Cihazlar üzerinden yapılan tespitlerde cihazın panik atak tespitinin yüzde 93,98 oranında olduğu belirtilirken yapılacak iyileştirmeler ile birlikte bu konudaki oran çok daha fazla yukarılara çekilecek. Uygulamalar sayesinde kişilerin panik atak istatistikleri ve geçmişi de kayıt altında tutulacağı için rahatsızlık konusunda doktorlar için de pek çok bilgiler sunulmuş olacak.

0 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
FBI iPhone 6s’i kıramıyor!

FBI tarafından iPhone üzerinden yapılan şifre kırma işleminde FBI’nın şifreyi kırdığı iddia edilse de son gelen bilgiler bu konuda aksini...

Kapat