Kapat

Microsoft 25 Şifrenin Kullanılmasını Engelledi

Anasayfa İnternet Microsoft 25 Şifrenin Kullanılmasını Engelledi

Microsoft kullanıma sunduğu servislerde üyelik sırasında belirlenen şifreler için 25 şifreyi devre dışı bıraktı.

Güvenlik konusunda son yıllarda daha fazla sorun yaşamaya başlaması pek çok firma ve markanın da bu konuda önlem almasını zorunlu kılmaya başladı. Bu konuda en önemli hamle Microsoft’tan gelirken Microsoft yaptığı son açıklama ile birlikte kolay şifrelerin kullanılmasına izin vermeyeceğini söyledi. Bu doğrultuda 25 şifrenin kullanılması yasaklanırken bu şifreler detaylı olarak da paylaşıldı .

microsoft-25-sifrenin-kullanilmasini-engelledi

Kişilerin detaylı bir şekilde şifre girişini yapmak istememesi ve bir anlamda üşengeç olarak detaylı olarak zor şifreleri tercih etmemesi bu konuda hesapların şifrelerini kolay bir şekilde ele geçirilmesini sağlarken bu konuda Microsoft özel bir düzenlemeye gitmek zorunda kaldı. Microsoft tarafından yapılan açıklama ile kullanıcılara duyurulan bu durum sonrasında özellikle yeni üyelik alınması sırasında kullanıcıların 25 yasaklı şifreden birini seçmesi halinde şifrenin kabul edilmeyeceği belirtildi

Hangi Şifreler Yasaklandı?

Microsoft tarafından kullanılması yasaklanan şifre ise şöyle; 123456, password, 12345678, qwerty,12345, 123456789, football,1234567, baseball, welcome, 1234567890, abc123, 111111, 1qaz2wsx, dragon, master, monkey, letmein, login, princess, qwertyuiop, solo, passw0rd, starwars.

Yasaklanan şifreler de göz önünde bulundurulduğunda pek çok kullanıcının tercih ettiği ve tahmin edilmesi zor olmayan şifreler olduğu görülüyor. Özellikle şifre kırma programları ile bu şifrelerin kırılma süresi oldukça kısa.

0 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Microsoft ve Facebook’tan Özel Maria Projesi

Microsoft ve Facebook ortak bir proje için bir araya geldi. Proje kapsamında Atlantik Okyanusu'nun altından özel bir kablo çekilecek. Teknolojinin...

Kapat