Kapat

Microsoft, ABD Hükümeti ile davalık oldu!

Anasayfa Kurumsal Microsoft, ABD Hükümeti ile davalık oldu!

Teknoloji devlerinin hükümet ve hükümete bağlı kurumlar son zamanlarda davalık olması çok sık görülür sen bu konuda yeni bir gelişme Microsoft için yaşandı. Microsoft hükümet ile davalık oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2014 yılında yaşanan bir olay Microsoft ile hükümetin davalık olmasıyla sonuçlandı. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir takipte kullanıcının Hotmail hesabına ulaşılması gerekirken bu konuda Microsoft’tan yardım istendi.

Microsoft dönem içerisinde böyle bir yardımın yapılamayacağını belirtirken Adalet Bakanlığı gelen bu yanıt karşısında çaresiz kaldı. Microsoft tarafından yapılan açıklamalarda kişilerin özel verilerine izinsiz bir şekilde erişilmesi Amerika Birleşik Devletleri anayasalarına karşı da bir suç hükmü taşıyacağı için böyle bir yardımın yapılamayacağı belirtilmişti. Microsoft tarafından yapılan Bu açıklamalar her ne kadar anayasalara göre uygun olarak görünse de Adalet Bakanlığı ile kurumun arasının açılmasına neden oldu.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda hükümet tarafından Microsoft’a 5 bin 624 başvuru yapıldığı fakat hiçbir başvurunun olumlu bir şekilde sonuçlanmadığı belirtilirken konu ile ilgili resmi bir açıklama Microsoft Genel Müdürü ve Baş Avukatı Brad Smith tarafından yapıldı. Açıklamada ABD hükümeti tarafından açılan davanın Microsoft zor bir sürece soktuğu belirtilirken Microsoft ayrıca tüm firmaların hükümetlerin bu tip uygulamalar karşısında birlik olmaya davet etti.

 

0 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Google’da ‘Google’ Aradık

Google üzerinden yapılan araştırmalar hakkında Türkiye için hazırlanan raporda en çok aranan kelimenin Google olması en ilginç sonuç oldu. Türkiye'de...

Kapat