Kapat

Sosyal Medyada Adap Dönemi Başlıyor!

Anasayfa Haberler Sosyal Medyada Adap Dönemi Başlıyor!

Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamada Facebook, Twitter gibi sosyal medya ile anlaşmanın sallandığı ve yeni bir dönemin başlayacağı belirtildi.

Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda özellikle internete yönelik adap kurallarının ön planda tutulması amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar kapsamında Avrupa Birliği’nin Facebook, Twitter, Microsoft ve YouTube gibi tüm markalar ile anlaşma sağladığı ve bundan sonraki dönem içerisinde adap kuralları ve davranış kullanımlarına yönelik yeni bir düzenlemenin sosyal medyalarda kullanılacağı belirtildi.

sosyal-medyada-adap-donemi-basliyor

Adap Dönemi Başlıyor!

İnternet ortamındaki şiddeti ve ırkçılık gibi içeriklerin tutulmayacağı ve bu doğrultuda şikayetlerin hızlı bir şekilde çözümleneceği belirtilirken şikayetlerin 24 saatlik bir süre içerisinde sonuçlandırılması amacıyla firmalar ile görüş birliğine de varıldığı aktarıldı.

Konu ile ilgili resmi açıklama AB Komisyonu Adalet Ve Tüketici Haklarından Sorumlu Üyesi Vera jourova tarafından yapılırken yapılan açıklamalarda sosyal medyalardaki bu düzenlemenin hangi tarihten itibaren geçerli olacağı belirtilmedi. Buna karşın önümüzdeki dönemlerde sosyal medyadaki ırk, renk, soy, milliyet veya etnik köken gibi durumlara karşı yapılan hakaretler veya nefret konuşmaları sosyal medyadan kaldırılacak.

Konu ile ilgili yapılan çalışmada internetin özgürlük açısından kullanıcılara çok daha farklı özgürlük tanıdığı fakat bu özgürlüğün hiçbir zaman hakaret etmek, kişileri aşağılamak amacıyla kullanılamayacağı belirtildi.

Destek Aldı

Avrupa Birliği tarafından geliştirilen bu proje pek çok dernek ve kurum tarafından olumlu bir şekilde karşılanırken yapılan resmi açıklamanın ardından destekler de sunuldu.

0 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Youtube, Facebook ve Twitter Irkçılık Mı Yapıyor?

Facebook, Twitter ve YouTube'daki ırkçılık içeren içeriklerin kaldırılmaması Fransa'da gündem yarattı.Facebook Facebook, Twitter ve YouTube ırkçılık karşıtı gruplar tarafından hedef...

Kapat