Kapat

Türkiye’den Giyilebilir Güneş Paneli!

Anasayfa Giyilebilir Teknoloji Türkiye’den Giyilebilir Güneş Paneli!

Türk Mühendisi tarafından geliştirilen Giyilebilir Güneş Paneli üretildi.Özellikle askeri alanda askerlere büyük fayda sağlayacağı kesin. Üretilen güneş paneli hücum yeleklerine monte edilebilecek ve arazideki askerin işini kolaylaştıracak.

Van yüzüncü Yıl Üniversitesi Teknokent bünyesinde Mühendislik Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz tarafından geliştirilen esnek güneş paneli hayatın bir çok alanında kolaylık ve özellikle askeri alanda mehmetçiğe büyük faydası sağlayacak. Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, üretilen güneş panelinin çok önemli olduğunu belirtirek “Panel esnek ve elastik bir yapıya sahip olduğu için kullanım alanları çok geniş. İnşaallah üretime geçildiğinde kullanım alanının genişliği de dikkate alındığında çok ciddi bir istihdama da yol açmış olacak” sözlerini belirtti.

Üründen il etapta 35 bin adet üretilecek

22 Firma Müracaat Etti

Teknoket’ten farklı olarak uluslararası bir nitelik taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Peyami Battal “Firmalarımız bir yıl içerisinde Teknokentimiz de yer alamaya başladı. Bugün itibariyle 22 firma müracaat etti. İran’dan yaklaşık 3 firma müracaat etti. Bu ara o firmalar da gelmek üzereler. Onların da kendilerine ait üretimleri var. Pakistan’da bir firmanın bizimle ilişki kurduğunu ifade etmek istiyorum. Onların da çok farklı bir çalışması var. Üretimini Türkiye’de yapmak istiyorlar. Bizim diğer Teknokentler den farklı bir yönümüz daha var. O da İŞGEM ile olan ortak protokolümüzdür” ifadelerini kullandı.

turk-muhendisten-muthis-bulus-giyilebilen-gunes-paneli-yapti

Panelin özelliklerine bakacak olursak;

Bu panel eksi 60 derecede bile çalışıyor.

Projeyi geliştiren Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz. “Ürün nano güneş paneli yeni bir üründür. Bu panel, dünyada bu boyutta yapılan ilk güneş panelidir. Çok esnek bir paneldir. Bu panel 0.5 volt üretiyor. Bir insanın ihtiyacı olan tüm enerjiyi üretebiliyorsunuz. 20 yıllık ömrü var. Telefonunuz şarj edebilir, fener kullanabilir veya acil yardımlar için kullanabilirsiniz. Panel esnek ve kırılmazdır. Sıfırın altında 60 dereceye kadar donmaz. En önemlisi de giyilebilir bir teknolojiye sahiptir. Biz güneş paneli konusunda Çin’e bağımlıyız. Ancak bu bağımlığımız artık bizim üretimimizle Van’da olacak” dedi.

Aynı zamanda ay ışığından enerji üreten panel üzerinde de çalıştıklarını belirten Yrd. Doç. Dr Yavuz “Bir enerji firmasından 35 bin panel siparişi aldık. Biz bu çalışmamızı daha da geliştirerek ay ışığından enerji üreten panel yapmayı planlıyoruz. Denemesini yaptık ve olumlu sonuç aldık” şeklinde konuştu.

1 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Irak Hükümet Siteleri Türk Hack Team Tarafından Hacklendi!

Irak Başbakanı El-İbadi'nin Türkiye hakkında söylediği sözlerin arkasından, Türk Hackerlar Irak başbakanının bu davranışına sessiz kalmadı ve harekete geçerek tepki...

Kapat